
Gépeslap a szántóföldről - RAJZPÁLYÁZAT
Bővebb információk: [itt]
A jó gépésznek is kell cégér - ALKOTÓI PÁLYÁZAT
Bővebb információk: [itt]
Kisgépészek délutánja
Kézműves és kreatív foglalkozások, ügyességi játékok kicsiknek és nagyoknak (tekerős traktorverseny, ötödölő, memory és társaik).
És mégis mozog a FÖLD!
Az Intézet nagycsarnokában az 1970-es években alakították ki a talajvályút, mely lehetőséget biztosít a különböző talajművelő eszközök laboratóriumi vizsgálatára. A talajvályú segítségével különböző sebességek és munkamélységek beállításával vizsgálhatjuk, hogy a talaj milyen erőket fejt ki a talajművelő eszközökre. A vályúban mindig ugyanaz a talaj (tiszta homok) van, ez biztosítja, hogy az eszközöket ugyanolyan körülmények között tudjuk vizsgálni, összehasonlítani.
A programon a kultivátor kapa erőviszonyait mérjük.
Hideg, meleg, tűz! TŰZ!!
Mi történik a kazánban, ha begyújtjuk?
A tüzelőberendezés üzembe helyezése után hőmérőkkel és szondákkal vizsgáljuk a képződő füstgázt, megállapítjuk annak összetételét és kiszámoljuk a kazán teljesítményét és hatásfokát.
A bemutató során hőkamera segítségével mutatjuk be a berendezés és a mérőkör hőeloszlását, és megállapítjuk a kazán felületének hőmérsékletét.
el_KÉP_esztő
Hiperspektrális távérzékelés:
Az emberi szem 400-700 nm-es hullámhossztartományban látja a világot. Szenzorok segítségével ez a tartomány kiterjeszthető, ezáltal több jelenséget érzékelhetünk környezetünkből. Bemutatónk során bepillantást nyújtunk a technológia mezőgazdasági alkalmazási lehetőségeibe, aktuális kutatási irányainkba. A bátor önként jelentkezőket beszkenneljük...
Kötelező gyakorlat
Kötélhúzás erőméréssel:
Mekkora erő lakozik benned? MAZ típusú nehéz katonai nyergesvontatóra felszerelt mérőrendszerünk segítségével kideríthetjük! Erőmérés cellával, avagy a mechanikai deformáció átalakítása ellenállás-változássá.
Majd elválik!
"Gabonatisztítás, avagy hogyan válasszuk szét az ocsút a búzától vagy a léhát a kukoricától."
Megtudhatod, hogyan tisztíthatók a gabonamagvak miközben megismerheted az áramlási sebesség, a magvak lebegtetési sebességének fogalmát, továbbá a különböző áramlási sebességeknél a magok viselkedését.
Megtudhatod, hogy a különböző magok tisztításához miért szükséges eltérő légsebesség és azt is, hogyan lehet az egyes magvakból kiválogatni például a tört szemeket és a port, vagy a búza-kukorica keveréket szétválogatni.
Traktorsimogató
Mezőgazdasági gépbemutató.
Erő- és munkagépek bemutatása tapogatható, mászható formában (MTZ 82 Traktor; John Deere Traktor, Zetor, növényvédőgépek, mélylazító, kis tárcsa, rotációs szárzúzó, stb.).
További információk a kutatokejszakaja.hu honlapon.
Kapcsolódó dokumentumok:
Kutatók Éjszakája 2017 - Program
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.