
A NAIK tudományos műhelye több mint 1200 embert ölel fel. Kiváló koponyákkal dolgozunk itt együtt, akik életüket és egész munkásságukat a tudománynak szentelik. Sorozatunkban hétről hétre megismerkedhettek egy szakemberrel, ma Kótiné Dr. Seenger Juliannával, aki a Mezőgazdasági Gépesítési Intézet tudományos főmunkatársa és kutatási főosztályvezetője.

Szakterület: Okleveles agrármérnök törzsállattenyésztő, szaporodásbiológia és takarmányozástan szakirányon; az állattenyésztés tudományok doktora: a doktori munkában a különböző sertéstípusok, fajták húsának és zsírjának zsírsavösszetételét vizsgálta; jelenleg gazdasági állatfajok tartástechnológiájával foglalkozik.
Mottó: „Felvetni egy jó problémát, kérdezni egy jó kérdést - már a munka felét jelenti.„
(Szent-Györgyi Albert)
Melyek a kutatási témái?
- Hogyan lehet mérsékelni az állattartásból származó káros, illetve a környezetet, vagy az állatok egészségét terhelő anyagokat?
- Hogyan lehet fenntartható módon, energia-hatékonyan biztosítani az állatok jóllétét, hogy a tőlük megkíván fokozott termeléssel párhuzamosan megnövekedett igényeiket minél jobban kielégítsük?
Milyen kutatói kérdések foglalkoztatják munkája során?
Napjainkban egyre nagyobb hangot kap a társadalom állattenyésztéssel szembeni ellenállása, annak környezetterhelő hatása miatt. Az állattartásnak igen nagy szerepe van mind vidékfejlesztési, foglalkoztatási, gazdasági és humán-élelmezésügyi téren, de a realitások mentén figyelembe kell venni a társadalmi igényeket is. Főként nekünk- kutatóknak és mezőgazdasági szakembereknek, állattenyésztőknek, környezetmérnököknek és mezőgazdasági gépészmérnököknek - feladatunk, hogy valós válaszokat adjunk ezekre a problémákra.
Olyan technológiák irányába ébresszük fel a termelők igényeit, illetve olyan megoldásokat dolgozunk ki a piac számára, amelyek a modern iparszerű állattartás fenntarthatóságát javítják, környezetterhelő hatását csökkentik, a termelést és a termelésből realizálható bevételt azonban nem vetik vissza, mindemellett figyelembe veszik az állatok és a társadalom etikai és egészségügyi igényeit.
Ez egy nagyon komplex kérdés, de apróbb résztémákra bontva ki lehet dolgozni azokat, majd a kutatói részeredményeket újra össze lehet fűzni. Véleményem szerint napjainkban ennek a kérdéskörnek egyre nagyobb szerepe van, és a fontossága felér - hacsak nem megelőzi - a termelésintenzitás növelésének kérdését.
Hogyan mondaná el egy laikusnak, hogy mivel foglalkozik?
Intézetünk a mezőgazdaság gépesítésének folyamataival, az innováció lehetséges irányainak felkutatásával foglalkozik. Igen széles a paletta: a drónoktól a gabonaszárítón át, a traktorgumiig minden részlet egy-egy fontos területet jelent számunkra. A mezőgazdaság és a mezőgazdaság gépesítése egy nagyon gyors ütemben fejlődő terület, ebből kifolyólag a mi főosztályunk nemcsak a klasszikus istállók gépeivel, kiszolgáló egységeivel foglalkozik, hanem egyre inkább előtérbe kerülnek a precíziós technikák, a biogáz előállítás kérdése és a biomassza hasznosítás lehetőségei is.
Mit gondol, milyen érdekes fejlesztések/kutatási eredmények várhatóak a saját szakterületén a jövőben?
A termelés optimalizálása, az állati jóllét biztosítása és a munkaerőhiány okán a robotika már jó pár éve jelen van az állattartásban. Az elkövetkező években az automatizált technológiák továbbfejlesztése várható, annak érdekében, hogy a termelő állatokról egyed szinten minél több információt megtudjunk. Ezek a megoldások már rendelkezésre állnak, azonban a mérések pontosítása, az adatok gyors áramlásának továbbfejlesztése, a telepen, vagy a termőterületeken végrehajtható gyors diagnosztika (állatbetegségek, takarmányminőség, stb.) terén olyan irányú fejlesztések várhatóak, amelyek azonnali, pontos, megbízható és a klasszikus módszerekkel történő analitikai eredményekkel összevethető adatokat eredményeznek. Mindezeknek olyan szinten kell megvalósulnia, hogy a piacon a termelők számára olcsó eszközök és rutinszerűen elvégezhető metódusok legyenek elérhetők.
Miért és hogyan vált kutatóvá?
Már az egyetemi évek alatt érdekes kutatásokba vehettem részt, diplomamunkámhoz a laboratóriumi méréseket Németországban végezhettem. Hatalmas élmény volt belelátni egy olyan kutatóintézet életébe, ahol mindenki teljes mértékben sajátjának érezte a témáit, projektjeit. A sikeres TDK és diplomaeredmények egyenesen a doktori iskolába vezettek, ahol már a saját témámat vihettem tovább, természetesen szakmai segítséggel. Nyolc év kutatói-oktatói munka után elhagytam a tudományos pályát, de az állattenyésztéstől nem szakadtam el. Véleményem szerint, aki egyszer tudományos pályára kerül, de a sors elsodorja onnan, mindig vissza fog vágyni. Nagyon nagy lehetőségként éltem meg, hogy a NAIK MGI-ben újra visszakerülhettem a kutatói légkörbe.
Mit szeret a kutatói pályában?
Ezen a pályán lehet és kell is gondolkodni, logikus terveket készíteni és azokat megvalósítani. Szeretem azt, hogy az elért szakmai sikereket magaménak vagy a csapatoménak tudhatom, és ezekből a sikerekből tovább lehet építkezni. Ezen a pályán nem kell a család és a karrier között választani, teljesen megfér egymás mellett mind a kettő.
Mire a legbüszkébb?
Arra, hogy úgy tudom építeni a szakmai karrieremet, hogy közben családanya vagyok, és egyik oldalam sem szenved ebben csorbát, sőt, így teljes. Ennek később jön meg a hozadéka, amikor majd visszatekintek ezekre az évekre, és azt mondhatom, hogy szerencsés vagyok, mert nem kellett választanom a számomra legfontosabbak között.
Ha pályakezdő lenne és most állna választás előtt, akkor milyen terület felé indulna el?
Hozzám mindig közel álltak a természettudományok. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, annak mindenképpen ajánlom az agrár pályát. Mivel szeretek csapatban dolgozni, mindemellett önállóan gondolkozni, problémákat megoldani, más szakemberekkel ismereteket megosztani, külföldi tapasztalatokat gyűjteni, így újra a kutatói pályán indulnék el.
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.