
A NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézet második alkalommal vett részt az Európai Kutatók Éjszakája programsorozaton, amelynek keretében „Gépeslap a szántóföldről” címmel rajzversenyt, valamint „Jó gépésznek is kell a cégér” elnevezéssel alkotói pályázatot is hirdetett.

A rendezvényt Dr. Gulyás Zoltán intézetigazgató nyitotta meg és adta át a díjakat a pályázatok nyerteseinek.
A díjátadó után megnyíltak a laborajtók a látogatók előtt. A programokon résztvevők „el_KÉP_esztő” betekintést nyerhettek a hiperspektrális távérzékelés alkalmazási lehetőségeibe, aktuális kutatási irányaiba, miközben a bátor önként jelentkezőket beszkennelték.
A vendégek tisztíthattak gabonát, azaz szétválaszthatták az ocsút a búzától és a léhát a kukoricától, megismerhették az áramlási sebesség, a magvak lebegtetési sebességének fogalmát.
A látogatók részt vehettek az Intézet csarnokában a kultivátor kapa erőviszonyainak mérés közbeni bemutatóján.
A résztvevők egy tüzelőberendezés vizsgálata keretében elemezhették a képződő füstgáz összetételét, a kazán felületének hőmérsékletváltozását pedig hőkamera segítségével követhették nyomon.
Az Intézet udvarán kialakított „Traktorsimogatóban” a látogatók tapogatható formában is megismerkedhettek különféle mezőgazdasági erő- és munkagépekkel, a kalandvágyó résztvevők utasként egy-egy próbakört is tehettek traktorokkal és villanyautóval.
A kevésbé vakmerő látogatók „Kötelező gyakorlaton” vehettek részt, amelynek során a MAZ munkagép vontató rúdjára kötött mérőeszköz segítségével megtudhatták mekkora erővel húzták a kötelet.
A szakmai programokon kínált lehetőségek mellett a kicsik és nagyok a „Kisgépészek délutánja” program keretében ügyességi és kreatív foglalkozásokon is részt vehettek.
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.