
Az Agroinform.hu, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrármarketing Centrum közös szervezésében idén ötödik alkalommal került sor a PREGA Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatika Konferenciára és Kiállításra, melynek két napja alatt a látogatókat több mint száz előadás várta.

Az idei tematika minden eddiginél részletesebb volt, az első nap plenáris előadásai után a résztvevők több szekcióból is választhattak: gyümölcs- és szőlőtermesztés, zöldségtermesztés, állattenyésztés és támogatás-szabályozás-közadat szekció, majd délután sor került a PREGA SCIENCE tudományos szekcióra is.
A konferencia második napja szintén bővelkedett az előadásokban, az alábbi hat szekció között választhatott a szakmai közönség:
- Talajinformáció, tápanyag-utánpótlás szekció
- Szaktanácsadás, tápanyag-visszapótlás szekció
- Információszerzés és management szekció
- Gépek és műszaki megoldások, gépkapcsolatok rendszerben, technológiai megoldások szekció
- Öntözés, vízgazdálkodás szekció
- Post harvest precíziós megoldások és szenzortechnológia szekció
A PREGA SCIENCE tudományos szekciójában Dr. Szalay Kornél, a NAIK MGI kutatási igazgatóhelyettese, a „Prokszimális távérzékeléssel vizsgált spektrális málnanövény reakciók tanulmányozása eltérő fényviszonyok függvényében” című előadását mutatta be, melyben a klímaváltozás következtében megváltozó termesztési feltételekről esett szó.
A konferencia második napján Bércesi Gábor, a NAIK MGI tudományos segédmunkatársa, a Post harvest precíziós megoldások és szenzortechnológia szekcióban ismertette a gazdálkodás meghatározó energetikai jellemzőit gépesítési szempontból „A szántóföldi és laboratóriumi munka- és erőgép-vizsgálatok szerepe a mezőgazdaságban” című előadásában.
A rendezvényt záró Precíziós gazdálkodói kerekasztal megbeszélésen Dr. Szalay Kornél vállalta a moderátor szerepét. A résztvevő gazdálkodók (Kardos Ferenc, Kardos – Szolnoki Kft. és Balogh Sándor, Balogh-Farm Tépe Kft.) és gépforgalmazó (Dr. Borsiczky István, Tomelilla Kft.) értékes gyakorlati tapasztalataikkal segítették a megbeszélésen résztvevő gazdákat, gépgyártókat, fejlesztő cégeket és a felsőoktatási intézmények képviselőit. A megbeszélésen elhangzottak megerősítettek, hogy a magyar mezőgazdaság fejlődéséhez a gazdák, gépgyártók, gépkereskedők, a felsőoktatási intézmények és a kutatóintézetek szoros együttműködésére van szükség.
Az előadások szünetében a résztvevők a kiállítótéren találkozhattak a precíziós gazdálkodás különböző eszközeit és technológiáit kínáló cégekkel, akik a széleskörű megoldáscsomagokkal mutatkoztak be a rendezvényen.
Bemutatásra került a Trimble önvezető programja működés közben, a Netlife Robotics Kft. humanoid robotja Pepper, akivel beszélgetni is lehetett, illetve a HSE permetező drónja is.
A rendezvény láthatóvá tette, milyen sokat fejlődtek a precíziós megoldások és a magyar mezőgazdaság a tavalyi konferencia óta és láthatóvá váltak a fejlesztésre szoruló területek és közeli jövőkép is.
Elmondható, hogy a gazdaságok nyitottak a precíziós megoldásokra, de a megfelelően képzett munkaerő hiánya, illetve a váltáshoz szükséges kezdőtőke hiánya sok esetben megnehezíti a fejlődést. Bízunk benne, hogy a következő évi PREGA konferencián még több tulajdonos mondhatja el, hogy az ő területén is precíziós gazdálkodás folyik.
Fotók: Sillinger Fanni, tudományos segédmunkatárs (NAIK MGI); Bércesi Gábor, tudományos segédmunkatárs (NAIK MGI)
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.