
A NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézetben 2017. április 23-án került megrendezésre a
"KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS ENERGETIKAI KIHÍVÁSOK A MEZŐGAZDASÁGBAN"
című konferencia, majd az azt követő hagyományos traktorkiállás.
A szakmai program mellett, a Föld napja alkalmából szervezett családi programok várták a vendégeket.

A konferencián résztvevők betekintést kaphattak a mezőgazdaságra alapozott energiatermelésről, a precíziós gazdálkodás kiemelkedő szerepéről és az informatika mezőgazdasági térhódításáról. Az előadók bemutatták a témával kapcsolatos kutatásokat, a legújabb fejlesztésű berendezéseket.
A konferencián Dr. Gulyás Zoltán, a NAIK MGI intézetigazgatója üdvözölte a résztvevőket.
A házigazda üdvözlése után Dr. Gyuricza Csaba a NAIK megbízott főigazgatója mondott köszöntőt.
A konferenciát Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy a felsőbb szintű döntéshozatal során leginkább a kutatók, szakemberek eredményeire tudnak támaszkodni. Kiemelte a tudatos fogyasztói magatartás térhódítását a mezőgazdaság és az élelmiszertermelés területén, amely eredményeképpen általános igénnyé vált, hogy minél többet tudjunk az elfogyasztott élelmiszer előállításáról és a feldolgozási eljárásáról.
Részletezte a környezetvédelem fontosságát, amely újabb és újabb feladatok elé állítja a mezőgazdaságot. Hangsúlyozta az aranyközépút megtartását a környezetvédelem, a megfelelő mennyiségű élelmiszertermelés és a munkahelyteremtés viszonylatában.
Kiemelte továbbá a precíziós gazdálkodás, a digitalizáció és az informatika előnyeinek fontosságát a mezőgazdasági termelésben.
Kifejtette, hogy a hazai energetikai kihívásokra válaszolva, az a cél, hogy a mezőgazdasági biomassza terén az energiatermelés potenciálját a lehető legnagyobb mértékben használjuk ki úgy, hogy közben nem veszélyeztetjük a fenntartható mezőgazdaságot, s így a jó minőségű termékekkel versenyképesek tudunk lenni.
A Földművelésügyi Miniszter megnyitóját szakmai előadások követték.
Dr. Béres András a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. igazgatója az „Előttünk álló hazai kihívások az Európai Uniós stratégiák tükrében” című előadásában részletezte a porszennyezés, az üvegházhatású gázok kibocsátásának a mezőgazdaságot érintő problémákat és a kapcsolódó megoldások lehetőségeit.
Bácskai István, a NAIK MGI kutatási osztályvezetője „A mezőgazdaságra alapozott energiatermelés fejlesztési irányai és műszaki lehetőségei” címen áttekintést adott az európai és hazai energiaszektor helyzetéről, a fejlesztések irányairól és az előttünk álló műszaki kihívásokról. Bemutatta a NAIK MGI kutatási témáinak, valamint ipari együttműködéseinek keretén belül megvalósított eredményeket és vázolta a továbbiakban elérni kívánt célokat.
Dr. Balla István a NAIK MGI tudományos munkatársa, a SZIE MKK NTTI oktatója „Precíziós gazdálkodás, mint a környezetvédelem egyik hatékony eszköze” címmel áttekintést adott a jelenleg ismert technológiákról, melyek a változó termőhelyi feltételekhez igazodva, a környezetvédelem szempontokat is figyelembe véve biztosítják a hatékonyabb termesztést. Bemutatta továbbá a sorvezetők, robotpilóták alkalmazásának előnyeit, a helyspecifikus talajművelés, növénytáplálás és növényvédelem műszaki megoldási lehetőségeit.
Molnár István az Agrár-Béta Kft. ügyvezető igazgatója a közelmúltban megvalósított energiafarm fejlesztéseiről, a kivitelezés lépéseiről, tapasztalatairól és a jövőbeni terveiről tartott előadást „Energiafarm Dombóváron” címmel.
Szabó László, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár főmuzeológusa a „Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth (HSCS) traktorok a két világháború között” című előadásában áttekintést adott az alapítók szakmai életútjáról, a gyár megalakulásának történetéről és bemutatta a HSCS traktorok fejlesztésének mérföldköveit.
A szakmai konferenciát a hagyományos tavaszi Traktorkiállás követte. A bátrabbak felülhettek az 1938. évben gyártott HSCS G35 izzófejes traktorra, amivel egy (vagy több) kört is tehettek az Intézet parkolójában.
Az öreg traktort, a jövő egyik traktora, a hazai fejlesztésű Kubota M8540 típusú, távirányítású traktor követte.
A NAIK MGI aulájában a NAIK Intézetek saját munkájukat, eredményeiket és termékeiket a nagyközönség számára mutatták be.
A Föld napja alkalmából a NAIK MGI, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft., a Magyar Talajtani Társaság és a Gödöllői Waldorf Iskola „Föld napi kavalkád” interaktív programjaival várta a gyerekeket, családokat. Az asztaloknál talajfizikai és –kémiai, hulladékgazdálkodási és természetismereti játékos feladatokat oldhattak meg kicsik és nagyok. A szabadtéren körhinta, ugrálóvár és traktorbemutató várta a látogatókat. A program folyamatosan nagy érdeklődés mellett zajlott.
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.