
MGI - Állami Feladatok és Agrár-Műszaki Szakértői Osztály
Kutatási terület
A NAIK MGI Állami Feladatok és Agrár-Műszaki Szakértői Osztály a múltbéli kutatások eredményeinek tiszteletben tartásával, de a „modern” mezőgazdaság igényeit figyelembe véve kívánja új alapokra helyezni és újszerűen értelmezni kutatásait. Feladata az állami feladatokkal kapcsolatos szakmai háttértevékenység ellátása és az agrár-műszaki szakértői feladatokban történő közreműködés. További feladata a mezőgépészettel kapcsolatos szaktanácsadási tevékenység elősegítése, valamint műszaki-ökonómiai jellegű feladatok elvégzése. Az Osztály fő kutatási tevékenysége a mezőgazdasági gépek műszaki-ökonómiai értékelése, illetve a mezőgazdasági gépi munkák és a gépüzemeltetés költségeinek figyelemmel kísérése. Kutatásainkat vezérli, hogy az eredményeink, meglátásaink és következtetéseink a tudományos, társadalmi és gyakorlati területeken is hasznosíthatók legyenek, illetve további kutatások alapját képezze.
Kutatási témák
- Mezőgazdasági gépi munkák költségelemzése
- A mezőgazdasági vállalkozások termelési erőforrásainak kiválasztása
- Innováció által vezérelt piactudatos technológiafejlesztés
- Elektronikus agrárbeszerzési piactér
Mezőgazdasági gépi munkák költségelemzése
A mai mezőgazdaság elképzelhetetlen gépek nélkül, melyet a gazdálkodó hozzáértése mellett a gazdaságos gépüzemeltetés is meghatároz (szántóföldi körülmények között). A gépek megfelelő kihasználása, korszerűsítése, és gazdaságos üzemeltetése a hatékony termelés alapja. Az üzemeltetési költségek ismerete fontos a jó döntésekhez minden mezőgazdasággal foglalkozó számára. A különböző mezőgazdasági gépi munkák költségeinek megítélése a termelés gazdaságossági-jövedelmezőségi kérdéseinek elemzése alapján lehetséges, melyhez a gyakorlatból vett tényszámok szükségesek. Osztályunk (évtizedek óta) figyelemmel kíséri a mezőgazdasági gépi munkák és a gépüzemeltetés költségeinek alakulását. Évente a hazai felhasználói igényekhez alkalmazkodó gépüzemeltetési költség-előrejelzést készítünk, melyet szakmai kiadványban teszünk közzé. A kiadvány többek között elősegíti a technológiai tervezést, a megfelelő gépkiválasztást, lehetőséget kínál a gépek üzemeltetési költségének ellenőrzéshez, segítséget nyújt a különböző költségkalkulációkhoz stb.
A mezőgazdasági vállalkozások termelési erőforrásainak kiválasztása
A különböző erőforrásokhoz kapcsolódó költségek pontos ismerete szükséges a vezetési és szervezési feladatokhoz, a fejlesztési stratégiához, a menedzsmenti irányításhoz, a technológiai tervezéshez, a megfelelő gépkiválasztáshoz, a különböző költségkalkulációkhoz stb. A termelési költség egyes tényezői eltérőek a világban, és egységesen elfogadott vizsgálati módszertannal nem találkozhatunk. Kutatásunk célkitűzése a költségelemzésekkel kapcsolatos nézetek differenciált elemzése és kritikai értékelése. A kutatás fő célja egy olyan újszerű és korszerű módszertan kidolgozása, mely a különböző típusú erőforrások és mezőgazdasági műveletek esetében pontos költségeredményekkel szolgálhat a felhasználók számára.
Innováció által vezérelt piactudatos technológiafejlesztés
Az európai mezőgazdasági támogatási rendszer átalakulásával, a termelési támogatások fokozatos megszűnésével egyre nagyobb szerepet játszik az innováció az agrártermelésben. A hazai kutatóintézeti hálózat megőrzésének egyik fontos eszköze az innovációs láncba illesztett együttműködés, közös tevékenység. Az általunk ún. piactudatos technológiafejlesztésnek definiált rendszer az agrárgazdaság marketing tevékenységére és a mezőgazdasági termékek versenyképességének növelésére koncentrál. Célja az inputszolgáltatók közötti versenyhelyzet kezelése, a kínálati oldal bővítése, a megmerevedett kereskedelmi struktúrák fellazítása, a gépesítés optimalizálásának elősegítése, illetve a célszerű technológiafejlesztés lehetőségének biztosítása.
Elektronikus agrárbeszerzési piactér
Kutatásunkban a piactudatos technológiafejlesztési rendszer alapjait felhasználva olyan innovatív online piactér koncepcióját alakítottuk ki, amely a mezőgazdasági termelőket és beszállítókat egyesíti egy rendszerbe, és mint szervezési innováció lerövidíti a szereplők egymásra találását. A koncepció alapján minden érintett előnyhöz juthat, illetve versenyösztönző hatású. A rendszer nemcsak a kereslet és kínálat találkozásának helyszíne, hanem egy tudásbázis is.
Munkatársak

AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.