
Bioenergetikai vizsgálatok
A Bioenergetikai Osztály kutatási tevékenységei mellett piaci megkereséseknek is eleget tesz. Az MSZ EN ISO 17025:2005 szerint akkreditált laboratórium szolgáltatás jelleggel szilárd biomassza eredetű anyagok analitikai és tüzeléstechnikai vizsgálatát végzi, valamint ezen szilárd, alternatív tüzelőanyagokat hasznosítani képes tüzelőberendezések energetikai és környezetvédelmi paramétereit méri. A mérési adatokból a laboratórium munkatársai elkészítik a vizsgált anyag/berendezés kiértékelését a hatályos szabványoknak – rendeleteknek – előírásoknak megfelelően.
Szilárd biomassza eredetű anyagok akkreditált analitikai vizsgálata
Laboratóriumunk a legkülönfélébb, biomassza eredetű, szilárd mintákat képes bevizsgálni akkreditált környezetben. Szilárd biomassza tüzelés esetén nélkülözhetetlen ismerni az olyan energetikai, tüzeléstechnikai paramétereket, mint:
- elemi összetétel (C,H,N,S,O,Cl)
- égéshő/fűtőérték
- hamutartalom
- hamuolvadási hőmérséklet
- nedvességtartalom
- stb.
Vállalunk továbbá már kész termékek (pellet, brikett, granulátumok, apríték, stb.) vizsgálatát. Ezen termékeket nem csak energetikai aspektusból tudjuk bevizsgálni, hanem különböző fizikai, kezelési tulajdonságaikat, mint például:
- térfogatsűrűség
- kopásállóság
- méreteloszlás
- stb.
amik kifejezetten a termék minőségét tükrözik, illetve fontos paraméterek anyagmozgatás szempontjából is.
A vizsgált paramétereket az 1. számú táblázat mutatja be.
1. sz. táblázat Biomassza vizsgálat paraméterei
Szilárd biomassza tüzelőberendezések akkreditált energetikai, környezetvédelmi vizsgálata
A tüzelőberendezések vizsgálatát széles teljesítménytartományban tudja vizsgálni a laboratórium. A méréseket megrendelői igény szerint a NAIK MGI telephelyén kialakított mérőkörben akár 300 kW-os teljesítményig tudják szakemberink elvégezni. Emellett lehetőséget biztosítunk arra - előzetes szemlét követően - hogy a Megrendelő által megjelölt helyszínen vizsgálják szakembereink a megfelelően beépített berendezést. Abban az esetben, ha a vizsgálandó berendezés teljesítménye 300 kW fölött van, a laboratórium vizsgálószakemberei a tüzelőberendezés beépítési helyszínén végzik el a szükséges vizsgálatokat. Ez esetben is szükséges az előzetes helyszíni szemle.
A vizsgálatok során az 2. számú táblázatba foglalt paraméterek mérése történik:
2. sz.táblázat Tüzelőberendezéseknél mért paraméterek
|
||
CO: max 50.000 ppm |
||
NOx: max 1000 ppm, |
||
A megrendelt vizsgálatokat a hatályos szabványoknak, rendeleteknek megfelelően végezzük el, pl.: MSZ EN ISO 303-5:2013, 4/2011. (I.14) VM rendelet, 54/2017 (X. 18.) FM rendelet, stb.
Pelletálási kísérletek
Laboratóriumunk vállal különböző alapanyagok, mixtúrák pelletálhatósági vizsgálatát, melynek célja az, hogy az adott alapanyag, illetve keverék pelletálható-e. A kísérleteket különböző nedvességtartalom, préserő és préscsatorna-átmérő mellett tudjuk végrehajtani. A kísérelti pelleteket az alábbi átmérőkben tudjuk legyártani:
- d= 2 mm
- d= 4 mm
- d= 6 mm
- d= 10 mm
- d= 13 mm
Kapcsolat
Bácskai István – laboratóriumvezető
tel.: +36 70 453 4791
mail: bacskai.istvan[kukac]mgi.naik.hu
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.