
2019. december 3-án és 4-én a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézetének fiatal kutatója, Üveges Zsuzsanna előadóként vett részt Berlinben, az European Bioplastics szervezet által 14.-ik alkalommal megrendezett rangos konferencián.

A szakmai eseményen különböző aspektusokból közelítették meg a bioműanyagok témakörét, amely téma most rendkívül aktuális és nagy jelentőséggel bíró.
Napjainkban a biológiai úton lebontható műanyagok használata rohamosan növekszik, melynek fő generálója az Európai Unió egyik idén elfogadott és 2021-ben életbe lépő új szabályozása, mely szerint tiltott lesz az olyan eldobható műanyag termékek használata, amelyek alternatív termékekkel helyettesíthetők.
Jelenleg sok gyártó van jelen ezen a piacon, különböző tulajdonságú és funkciójú termékkel. Mindemellett maga a „bioműanyag” kifejezés sem jól definiált még a tudományos életben: beszélhetünk biobázisú, de nem biodegradálható anyagokról; biobázisú és biodegradálható anyagokról; fosszilis eredetű és biodegradálható, illetve fosszilis eredetű és nem biodegradálható anyagokról is. Mi több, nagyszámú, eltérő módszereket is alkalmazó szabványok találhatók az irodalomban a biológiai bonthatóság megállapítását illetően is. Nem utolsó sorban pedig, a biodegradálható műanyagok használatának valódi értelme és létjogosultsága veszik el akkor, ha a hulladék státuszukban nem kezeljük őket megfelelően.
A témában tehát nagyon sok a tisztázandó kérdés, továbbá nagy szükség lenne a jogszabályi háttér kialakítására, a mérési eljárások sztenderdizációjára és a hulladékként történő hasznosítási rendszer létrehozására.
Üveges Zsuzsanna előadásában az utóbbira helyezte a fő hangsúlyt - aerob és anaerob úton végzett biodegradálhatósági tesztek eredményeit tárta a hallgatóság elé.
A vizsgálatokat a piacon megtalálható termékeken végezte el, amelyek a szabványminősítési jelzésük alapján aerob úton biológiailag bonthatók. Előadásának legfontosabb üzenete az volt, hogy a jelenleg működő komposzt telepek és biogáz üzemek a legtöbb esetben nincsnek felkészülve arra, hogy a „bioműanyagokat” hatékonyan kezeljék. Ennek egyik oka a „hagyományos” biohulladékokhoz képest hosszabb kezelési idő, illetve a nagyobb mechanikai előkezelési igény (aprítás). Biogáz üzemek esetében pedig száraz-fermentációs technológia alkalmazására lenne szükség, amely egyelőre még nem rutinszerű eljárás. Fontos ezen kívül megemlíteni, hogy a technológia már rendelkezésre áll, „csupán” a szelektív gyűjtési rendszerek és komplex hulladék-kezelő telepek kialakítására lenne nagy szükség.
Rengeteg tehát a tennivaló, ezért a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézetében is azon folyik a kutatómunka, hogy a biodegradálható műanyagok használata végre helyes értelmezést nyerjen, kiemelt szerepet kapjon a hulladék képződésének megelőzése, így az intézet is hozzá tudjon járulni ezen új szakmai kihívások teljesítéséhez.
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.