
NAIK - Mezőgazdasági Gépesítési Intézet

Az intézetről
A NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézet (NAIK MGI) első jogelődjét 1869-ben alapították Mosonmagyaróváron.
A NAIK MGI a mezőgazdaság gépesítését elősegítő műszaki és technológiai kutatással, fejlesztéssel, innovációs- és egyéb tevékenységgel foglalkozó kutatóintézet.
Minden tevékenységét a TÜV Rheinland InterCert Kft. által tanúsított, az MSZ EN ISO 9001 szabvány követelményeit kielégítő intézeti szintű integrált minőségirányítási rendszerében foglaltak szerint végzi, a növényvédő gépek és az energetikai berendezések és eszközök vizsgálatára a Nemzeti Akkreditáló Hatóság által akkreditált laboratóriummal rendelkezik.
A NAIK MGI stratégiai célkitűzése a magyar mezőgazdaság fenntartható, gyakorlatorientált és piactudatos fejlesztése, a környezeti erőforrások bővítésével. Taktikai célja olyan kutatások, fejlesztések, innovációs- és egyéb tevékenységek végzése, amelyek a mezőgazdálkodási gyakorlat számára hasznos és versenyképes termékeket, prototípusokat, technológiákat, szolgáltatásokat és közjavakat eredményeznek, és ez által érdemben hozzájárulnak az agrárágazat sikerességéhez. Ebben a tekintetben prioritása a szaktanácsadás, amely keretében több kiadványt jelentet meg (pl.: Mezőgazdasági Technika című preferált szakmai folyóirat, MGI Könyvek című könyvsorozat kutatóknak és termelőknek), szakmai programokat, bemutatókat szervez azzal a céllal, hogy eredményei és javaslatai a lehető legrövidebb időn belül a lehető legtöbb mezőgazdasági szereplő részére elérhetővé váljanak. A NAIK MGI céljai elérésére való törekvései keretében kiemelt figyelmet fordít a mezőgazdasági termelőkkel, az ipari partnerekkel, más kutatóhelyekkel és felsőoktatási intézményekkel, a döntéshozókkal történő hazai és nemzetközi szakmai együttműködésekre, továbbá a fiatal kutatók aktív szerepvállalásának elősegítésére, a kutatói utánpótlás számára életpálya biztosítására.
A NAIK MGI főbb kutatási- és egyéb tématerületei:
- Mezőgazdasági gépesítési alap- és alkalmazott kutatások, kísérleti fejlesztések végzése, termeléstechnológiák kidolgozása és fejlesztése.
- Talaj-megmunkálási és vetési, növénytermelési és betakarítási,
- növényápolási és növényvédelmi, tápanyag-visszapótlási, öntözési,
- állattartási és takarmány-feldolgozási, szárítási, tartósítási, tárolási, energetikai, környezetvédelmi, egyéb mezőgazdálkodási eljárások műszaki-technológiai
- kutatása és fejlesztése.
- Mezőgazdasági erőgépek hatékonyságnövelő kutatása.
- Gumiabroncs – Talaj – Erőgép – Munkagép kapcsolatának és kölcsönhatásának kutatása.
- Környezetkímélő talajművelési technológiák kutatása és fejlesztése.
- Kertészeti és szőlészeti technológiák kutatása és fejlesztése.
- Precíziós mezőgazdálkodás, térinformatikai és távérzékelési eljárások alkalmazása és fejlesztése.
- Mezőgazdasági energiagazdálkodás, valamint a megújuló energiák hasznosításának kutatása és fejlesztése.
- Biológiai és környezettechnikai műszaki technológiák és eljárások kutatása és fejlesztése.
- Alacsony ÜHG kibocsátású trágya-feldolgozási technológiák kutatása és fejlesztése.
- Szemes termények feldolgozásának, tartósításának és tárolásának, valamint a keveréktakarmány-gyártás eljárásainak kutatása és fejlesztése.
- Szálas- és tömegtakarmányok, valamint mezőgazdasági melléktermékek tartósítási és tárolási eljárásainak kutatása és fejlesztése.
- Mezőgazdasági gépek kísérleti fejlesztése, minőségtanúsítása, gépek és berendezések összehasonlító-, használati érték-, és tartósüzemi vizsgálata.
- Növényvédelmi gépek típusminősítése, és időszakos felülvizsgálata.
- Szakmai kiadványok, folyóiratok készítése, szakmai rendezvények, bemutatók szervezése és lebonyolítása, szaktanácsadás.
AMMÓNIA GÁZ EMISSZIÓS MODELL - Sertés
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2021. Január 11-i állapot szerint
2020. január 15-től a forgalomba hozatalra engedélyezett növényvédelmi gépeknél alkalmazott matrica díjszabás a következők szerint módosul: 500 db vagy ennél kisebb mennyiség megrendelése esetén 200 Ft + áfa/db; 500 db-nál nagyobb mennyiség megrendelése esetén 100 Ft + áfa/db.